Jak dobrać poduszki dekoracyjne do salonu?

  • by

Nawet najnowocześniej urządzony pokój dzienny potrzebuje dekoracji, które dodadzą mu przytulności i charakteru. Niezależnie od rodzaju wybranych mebli wypoczynkowych warto pomyśleć zatem o uzupełnieniu ich designu i funkcjonalności przy pomocy poduszek dekoracyjnych. Poduszki dekoracyjne pozwolą znacząco zwiększyć komfort korzystania z kanap, foteli czy narożników, a dodatkowo wprowadzą do wnętrza kolor, fakturę lub wzory, których brakowało w aranżacji. Jakich zasad należy się trzymać podczas dobierania poduszek dekoracyjnych do salonu?

Poduszki dekoracyjne – jakie wybrać?

Dobierając poduszki dekoracyjne do salonu, warto rozpocząć od określenia ich odpowiedniej ilości. Zbyt mała liczba elementów może prezentować się groteskowo. Z kolei zbyt duża wprowadzi do wnętrza niepożądany efekt chaosu. Przy określaniu ilości poduszek pod uwagę należy wziąć zarówno wielkość mebla, jak i styl aranżacyjny całego pomieszczenia. Na fotelu czy szezlongu może zagościć jedna poduszka, lecz na dwuosobowej kanapie powinno znaleźć się ich już około 3 czy 4. Dużą sofę lub narożnik na więcej osób dekoruje się wieloma poduszkami, najlepiej kompletem 5 – 6 sztuk. Ich rozmiar powinien być proporcjonalny do wielkości mebla, a poszczególne wielkości i kształty można mieszać, zwłaszcza jeśli robi się to parami. Symetrii i konsekwencji wymagają również określone style aranżacyjne, w tym przede wszystkim styl klasyczny, w którym dekoracje zawsze utrzymane są w jednej konwencji. Na większą swobodę pozwala natomiast aranżacja eklektyczna lub nowoczesna. 

Dobór kolorów poduszek dekoracyjnych

Poduszki dekoracyjne nie powinny wtapiać się w mebel, co oznacza, że nie mogą mieć tego samego koloru czy wzorów, co kanapa, sofa lub fotel. Elementy tego typu stanowią doskonałą okazję do wprowadzenia nowych barw lub ciekawych deseni. Mogą służyć również zharmonizowaniu całej aranżacji. Kluczem jest zatem wybranie ograniczonej palety barw, która pozwoli na bezpieczny dobór poduszek. Dobrze ograniczyć się do maksymalnie trzech kolorów. Każdy z nich powinien występować w jakimś innym elemencie wystroju. Może pojawiać się na przykład na ścianie, na zasłonach, na dywanie czy innych bibelotach. Do takiej barwy bazowej można dobrać barwy uzupełniające, czyli jej odcienie lub sprawdzone połączenia kolorystyczne. Zamiast jaskrawych poduszek poleca się wybór tych kontrastujących, nawet biało-czarnych, ponieważ będą jednocześnie intrygujące i eleganckie. 

Sprawdzone zestawy poduszek

Zestawy poduszek dekoracyjnych można komponować samodzielnie lub zdecydować się na zakup gotowych rozwiązań. Te drugie mogą również inspirować podczas zakupów dokonywanych na własną rękę. Nadrzędną zasadą, której warto trzymać się w tym przypadku jest spójność. Większość poduszek w zestawie powinna mieć jakąś cechę wspólną – kolor, bądź wzór. Najbardziej efektowne są komplety złożone z dwóch poduszek gładkich i jednej wzorzystej lub dwóch poduszek w podobnym odcieniu i jednej w barwie kontrastującej. 

Tanie poduszki dekoracyjne to proste i skuteczne narzędzia, pozwalające na uzupełnienie wystroju salonu lub dodanie mu charakteru. Warto jednak odpowiednio przemyśleć ich dobór, aby efekt końcowy był naprawdę godny podziwu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *